Od kovu po plast

Od prvních kroků na začátku 19. století, kdy na tomto místě zakotvila malá sklárna, se zde začala psát historie továrny. Postupným přibýváním let, přes rozkvět až po změny režimů, se z této továrny stala živá kronika průmyslového vývoje. Ze sklářských děl se vyvinula v impozantní průmyslový kolos, specializující se nejprve na výrobu kovových výrobků a později, po dobu svého znárodnění, se v ní začaly lisovat plastové produkty. Tyto produkty nejen ozdobily domácnosti po celém Československu, ale také doslova vtiskly Vrbnu pod Pradědem svou pečeť.

Příběh 200 let tohoto průmyslového centra je dějem nepřetržitého vývoje a přizpůsobování se novým podmínkám. Historie továrny ve Vrbně pod Pradědem nejen mapuje dynamický vývoj a modernizaci výroby, ale zároveň vypráví o důležité roli rodiny Grohmann, která nezřídka určovala směřování a podobu tohoto průmyslového impéria.

1824 - 1860   JOHANN URBAN

V roce 1824 Johann Urban zakoupil pozemky od Antonína Schmidta, jircháře působícího ve Vrbně, a na těchto pozemcích založil malou sklárnu. Z historických map je již zřejmé, že Urban nechal vybudovat vodní náhon z řeky Opavy. 

Předpokládá se, že Johann Urban byl významným podnikatelem ve Vrbně na počátku 19. století. Kromě zmíněných pozemků vlastnil několik dalších budov po celém městě, což svědčí o jeho významné úloze v místním podnikání.

1860 - 1867   ANTON HEIDER 

Nemovitost čp.146 včetně přilehlých pozemků

V roce 1860 koupil budovy skláren včetně pozemků pan Anton Heider. Zprvu zde provozoval zavedenou sklárnu, ale v důsledku nepříznivých podmínek odbytu výrobků, se rozhodl tuto továrnu přebudovat na výrobu kovového zboží. Začal svou myšlenku uskutečňovat, ale neblahé podmínky mu však nedovolily dílo dokončit. Proto se rozhodl po předchozí nabídce pana Adolfa Grohmanna odprodat svou továrnu a rovněž mu přenechat i plánovanou výrobu. Kupní smlouvou ze dne 30.června 1867 přešla nemovitost čp.146 včetně přilehlých pozemků do majetku Adolfa Grohmanna.

Anton Heider poté odchází do Brna, kde se v roce 1870 spojuje s Eduardem Tillem, kde na Trnité ulici zakládají továrnu na výrobu železných drátů a nýtů: Drahtstiften und Nietenfabrik des Eduard Till et Anton Heider.

Firemní korespondence

1867 - 1884   ADOLF GROHMANN

Z prvu se Adolf Grohmann (více o rodu Grohmann zde) věnoval drátovně a řetězárně. Když byl vybudován větší počet strojů na výrobu hřebíků, započal ve větším rozsahu s výrobou hřebíků a to tak, že se vyráběly hřebíky od nejmenších (štiftů) až do největších druhů lodních hřebů. Převážně zde byli zaměstnáni muži, pouze v balírně menší počet žen.

Z počátku byl odbyt omezen na nejbližší okolí, až teprve později byly výrobky dodávány i do větších měst. To se dělo převážně koňskými potahy. K většímu rozmachu došlo teprve po otevření železniční dráhy Vrbno-Heřmínovy, která byla dána do provozu roku 1880. Tato významná událost ovlivnila produkci do té míry, že se muselo pomýšlet na rozšíření továrny. K tomu se naskytla vhodná příležitost  tehdy, když se objevila možnost pronajmutí pro tuto výrobu zařízení hutě v Ludvíkově, která patřila Řádu německých rytířů.

Ve stejné době ukončil svá studia na vysoké škole technické v Aohenu a v Berlíně i Adolfův syn Robert a rovněž dokončil svůj praktický výcvik v Kladenských železárnách v Kladně a v Hamerau v Bavorsku. Byl proto jmenován vedoucím pobočného závodu v Ludvíkově. Za tímto účelem se také nastěhoval do správcovského domu Řádu německých rytířů v Ludvíkově. 

Svými rozhledy a houževnatým úsilím se mu podařilo podstatně zvýšit a zlepšit výrobu natolik, že v uznání za jeho zásluhy byl již v roce 1884 přijat za společníka firmy. Od té doby nesla firma nový název: Adolf Grohmann a syn.

1884 - 1945   ADOLF GROHMANN & SOHN

Když se před tím zakladatel ve své činnosti zaměřoval převážně na vnitřní výstavbu podniku, činnost nového společníka syna Roberta byla zaměřena v prvé řadě  na rozšíření odbytu a na spolupráci s dalšími podniky Slezska se stejnou nebo podobnou výrobou. Přičemž nezanedbávali ani rozšiřování a zlepšování vnitřního zařízení vrbenského závodu.

Hlavně věnovali pozornost výrobě tříhranných hřebíčků (štiftů) a současně věnovali zvýšenou pozornost zlepšení v čištění (šajerování) zboží, takže v brzké době dosáhly výrobky fy Adolf a syn velmi dobrého jména, což také značnou měrou přispělo k rozšíření jejich odbytu.

Firemní korespondence

Již roku 1896 se uskutečnilo založení nového podniku s názvem "Moravsko-slezská akciová společnost pro výrobu drátěného zboží" se sídlem v Opavě a tak vznikl v Bohumíně velký podnik, do kterého bylo přemístěno zařízení ze všech sedmi slezských továren a tam také přešel značný počet pracovních sil.

Poněvadž v tomto podniku byla vedle dosavadní staré výroby drátěného zboží, hřebíků a řetězů v široké míře též zařízena výroba káblů, obdržel tento spojený podnik později název "Továrny na káble a drátovny, akciová spol." se sídlem ve Vídni. 

Dosavadní výrobní a produktivní poměry se však mezitím podstatně měnily. V důsledku pokračující výstavby železniční dráhy se stala výroba železa v místě nerentabilní. Poněvadž cizí ocel může být dovážena levněji, uhasly v poměrně krátké době stávající vysoké pece a aby stejný osud nepostihl i válcovny, musely se potřebné suroviny dovážet zvenku. Tím také odpadl hlavní důvod ke zřízení závodu pro zušlechťování oceli v místě výroby surové ocele.

Se zřetelem na změněnou situaci ve výrobě surového železa přímo doma, podařilo se panu Robertu Grohmannovi velmi brzy získat majitele sedmi slezských drátoven, výrobců hřebíků a řetězáren k uzavření smlouvy ke sloučení jejich výroby v jeden společný podnik, který bude přeložen do bezprostřední blízkosti výroby surové oceli a sice do Bohumína.

Historický pohled na areál drátovny v Bohumíně

Vrbenská továrna Adolf Grohmann a syn však nebyla odsouzena k zániku. Byl zřízen nový druh výroby. Se zřetelem na stávající vodní pohon a možnosti odbytu, zdálo se býti nejvýhodnější a výhledově nejúspěšnější založení továrny na drobné kovové zboží (galanterie).

K založení této nové výroby byl dán základ v roce 1888, když 12 dělníků pod vedením mistra pana Františka Schmidta, zahájilo výrobu kovové galanterie v jedné místnosti továrního objektu o rozměrech cca 60 m2. Tito zaměstnanci i přesto, že pracovali pouze na několika ručních lisech a bucharech, též zavedli a s úspěchem prováděli kalení a leštění výrobků s vysokým leskem.

Katalog výrobků Ad. Grohmann & Sohn. Vzorník č.2, vydáno 1.září 1938

Do tohoto údobí spadá též zahájení výroby drátěných plotů. Zprvu byly vyráběny tzv. mřížové ploty a teprve později se začalo s výrobou drátěného pletiva.


Na základě uzavřené dohody s držitelem patentu "Cohnfeldových napáječů k parním kotlům" Hansem Sonnenscheinem z Vídně byla ve Vilémově huti v Ludvíkově, ve spojení s firmou Emil Gaidosch zahájena výroba těchto aparátů.

Poněvadž tyto aparáty se velmi osvědčily a byl na ně dobrý odbyt, muselo se uvažovat o rozšíření a osamostatnění této výroby. Proto byla jejich výroba v roce 1896 přemístěna do nově vystavěné strojní haly ve vrbenském závodě, kde byla současně za pomoci mistra pana Františka Gansela zřízena kotlárna, takže nyní firma vyráběla samostatně kompletní aparáty včetně nejmenších součástí a zároveň bylo docíleno podstatného zvýšení odbytu.

Při stále rostoucím zavádění parních kotlů s vyšším tlakem se nedalo počítat s dalším používáním Cohnfeldových aparátů,  protože při zvýšeném tlaku páry nebyla záruka jejich bezvadné funkce. V důsledku toho byla v roce 1914 tato výroba zastavena a poslední, pro Rusko vyrobený aparát nemohl již býti pro vypuknutí světové války odeslán.

V roce 1882 byl vedle dosavadního správce závodu pana Emanuela Fischera, který tuto funkci zastával již od založení závodu, na místo ředitele jmenován pan Alexander Sieckenius z Glivice v Pruském Slezsku.

Dne 16. ledna 1895 zemřel majitel Adolf Grohmann a jediným společníkem zůstal syn Robert Grohmann. Společnost se mění na komanditní a název zůstává stále stejný: Adolf Grohmann a syn.

V roce 1896 byly v nově postavené budově zahájeny pokusy s výrobou umělé kůže, avšak její výroba byla nerentabilní a bezvýsledná a proto musela být již po uplynutí jednoho roku zastavena. Ještě toho samého roku byla zřízena první elektrárna v továrně. 

Dále byla rozšířena strojně-zámečnická dílna, která dříve sloužila k výrobě Cohnfeldových aparátů a v roce 1896 byl přihlášen k patentování víceronásobný stroj na tažení drátu, s jehož výrobou bylo ihned započato.

V roce 1897 byla v zámečnické dílně zahájena výroba stáložárných kamen Okonomia. Avšak i přesto byl kladen největší důraz na vybavení a zlepšení výroby leskle kaleného zboží.

Díky neúnavnému úsilí vedoucího společníka pana Roberta Grohmanna a jeho snaze rozšířit možnosti odbytu, byl v roce 1897 ve Vídni,  zřízen filiální sklad, ve kterém byl do funkce disponenta jmenován pan Josef Seifert, který až dosud působil v obchodním oddělení vrbenského závodu a kterému se za jeho činnosti ve Vrbně podařilo organizovat administrativu a mimo toho položit základy k úspěšnému exportování zboží a navázání prvních obchodních styků v zahraničí.

V roce 1898 převzal vedení tohoto nově zřízeného filiálního skladu dřívější komandista pan Adolf Grohmann mladší, který dosud působil na více místech ve větších chemických továrnách v Německu a posledně jako ředitel draslovky ve Stassfurteru. Do tohoto skladu byl později přidělen jako skladník pan Karel Gruner, který pocházel z Vrbna.

Zaměstnanci firmy AGSON v roce 1900

Tento sklad dostal za úkol podmanit si Vídeň jako odbytiště na kovovou galanterii a hlavně pak pro odbyt stáložárných kamen. Tento úkol, vzdor všem snahám konkurence, byl v poměrně krátké době velmi dobře splněn, takže Vídeň byla brzy považována za nejlepší odbytiště.

Wolfova lokomobila

V souvislosti s touto cílevědomou výstavbou obchodní organizace nebyla vrbenská továrna sto plnit stále rostoucí požadavky odbytu a proto muselo být se vší energií přikročeno k rozšíření výroby. V prvé řadě bylo nutno rozšířit pohonná zařízení. Proto byla v roce 1904 postavena "Wolfova lokomobila" a o rok později moderní spirálová turbína, přičemž bylo nutno nahradit dřevěný žlab povrchového přítokového kanálu betonovým náhonem a tlakovou ocelovou rourou.

V roce 1906 byla pak uskutečněna stavba nového továrního komína.

V roce 1907 byla rozšířena strojovna a postavena vrátnice, nad ní v I. poschodí byla zřízena dělnická jídelna.

Náhle a zcela neočekávaně stihl firmu krutý osud. Na lovu kamzíků v Tyrolích v jedné myslivecké chatě v krásném údolí "Císařského potoka", obklopeného skalisky dne 25.11. 1907 ranila mrtvice společníka firmy pana Roberta Grohmanna, který tomuto záchvatu podlehl dne 26.11.1907 v ranních hodinách v jedné hájence v Gasteigu u Sv. Jana v Tyrolích.

Činorodý a pro blaho firmy obětovaný život byl tímto ukončen. Vysoce byla uznávána jeho veřejná činnost, neboť krátce před smrtí byl jmenován komerčním radou.

Utrmácenost z velkolepé cesty po Americe, kterou podnikl v létě 1907 z obchodně studijních důvodů přitížila jeho, již dříve podlomenému zdraví natolik, že již nesnesl námahu při lovu ve vysokých horách i přesto, že lov považoval vždy za nejlepší možnost ke svému zotavení. Také obchodní starosti posledních let značně přispěly ke zkrácení jeho života.

Zápis o úmrtí. Matrika Vrbno pod Pradědem

Zápis o úmrtí. Matrika Gasteig u Sv. Jana v Tyrolích

Druhý společník firmy, pan Adolf Grohmann mladší se nyní ještě s větší houževnatostí věnoval vedení podniku, který mezitím podstatně rozšířil. Poněvadž se musel častěji vzdalovat ze svého stálého bydliště ve Vídni k cestám do Vrbna, kde měl dozor nad vedením obchodních záležitostí, rozhodl se, že filiální továrny ve Vídni, kterou teprve krátce před tím získal, se zbaví. Toto rozhodnutí bylo také uskutečněno na jaře roku 1908, kdy podnik ve Vídni odprodal firmě William Prym.

V tomto roce došlo ve Vrbně k přestavbě kancelářských prostor a významnému rozšíření skladů surovin. Řada dalších projektů, které si nyní převzal za svůj cíl jediný společník Adolf Grohmann mladší, svědčí o jeho odhodlání řešit nezbytné problémy. Bohužel ne všechny tyto plány se mu podařilo naplnit. 

Smutný osud ho potkal 11 měsíců po úmrtí svého bratra Roberta, kdy byl ve svých 54 letech vyrván z rodiny a firmy, kterou vedl. 

Adolf Grohmann mladší zemřel 22.10.1908 ve Vrbně pod Pradědem.

Zápis o úmrtí. Matrika Vrbno pod Pradědem

Interiér továrny

Poněvadž oba kruté údery následovaly po sobě v období jednoho roku a z obchodních společníků nikdo nezůstal, dostala se firma do velmi svízelné situace. Nejstarší syn zakladatele firmy, pan Karel Grohmann, byl sice v podniku zaměstnán jako úředník, avšak tento se rozhodl, že se vrátí do soukromého života a z těchto důvodů převzetí podniku nepřicházelo v úvahu.

Nejmladší syn, pan Otto Grohmann, který byl ve státních službách Rakouska jako správce lesního hospodářství v Neubergu a Mürz, se nemohl rozhodnout, aby zanechal jemu tak k srdci přirostlého zeleného povolání a synové posledního zemřelého, pana Adolfa Grohmanna ml., pánové Kurt a Lothar toho času ještě studovali.

Za tohoto stavu se s plnou obětavostí ujal firmy bratranec zemřelého společníka, dosavadní majitel sousední firmy "Přádelna lnu Eduard Grohmann", pan Hugo Grohmann, který vedl provizorně firmu až do doby, kdy jeho synovec pan Kurt Grohmann, kterému byl současně poručníkem, mohl po dosažení odborného vzdělání převzít její vedení jako nový společník.

V době provizoria obchodních poměrů byl ve vrbenském závodě postaven nový parní kotel a v samostatné budově zřízena nová kalírna, která byla nejdříve vedena panem Adolfem Küffem a v posledních letech pak společně s panem Maxem Lederem.

Konečně v roce 1914 mohlo být přistoupeno k reorganizaci společnosti. Pan Kurt Grohmann si v mnoha podnicích osvojil odborné znalosti a od roku 1912 byl činným v mateřském vrbenském závodě. 

Dne 1. dubna 1914 přistoupil jako obchodní podílník firmy. Mimo něj byl také jeho bratr Lothar Grohmann zapsán jako komandista.

V pozadí vstupní brána do továrny

Zdálo se, že těžká doba mezivládí je překonána, firma našla opět svého vedoucího, jehož mládí a odborné znalosti slibovaly další rozkvět podniku. S velikým elánem se šlo do další práce, když najednou přišly události, jejichž následky byl neočekávané. Nešťastné vypuknutí světové války v létě 1914 učinilo jedním rázem konec všem příznivým podmínkám, které svítily v před na cestu budoucnosti firmy.

Háčky na polní stany v původní krabici

Ihned na začátku války narukoval mladý společník pan Kurt Grohmann, jeho bratr Lothar, 4 úředníci a 19 dělníků k vojsku. V důsledku dlouhého trvání války postihl tento osud ještě mnoho úředníků a dělníků  podniku, takže za celou dobu trvání války byli k výkonu vojenské služby povolání dva společníci, 16 úředníků a 88 dělníků. Brzy na to musela být omezena i výroba, neboť válka přetrhala spojení téměř se všemi hospodářskými zdroji. Znovu se dostala firma do tíživé situace, neboť již zase chybělo jednotlivé vedení.

Proto byl opět k vedení firmy povolán Hugo Grohmann, který se znovu nabídl prozatím převzít vedení firmy. Postupně mohlo být počáteční omezování výroby opět odloženo, neboť docházely větší objednávky od vojenské správy. Dodávány byly hlavně přezky, knoflíky, chlebníkové a tlumokové kování, kroužky na ruční granáty, háčky na polní stany, polní postele a jiné.

Bohužel v důsledku nedostatku surovin a provozních materiálů se pracovní možnosti stále omezovali. Zároveň byl nedostatek potřeb pro údržbu strojů a nářadí. Brzy na to byly spotřebovány zásoby materiálu a zboží, takže znovu muselo nastat podstatné omezení výroby.

Všeobecná vyčerpanost z války se stále citelněji projevovala i ve firmě. Bylo to v době nešťastného konce války a s tím souvisejícího  převratu staré monarchie, kdy ze stavu vysoko přes 200 lidí, který byl v normálních dobách se snížil stav zaměstnanců na pouhých 94 osob.

Poněvadž zvláště u dělníků se projevovaly potíže při obstarávání potravin, kterých byl velký nedostatek, dala firma podnět ke zřízení válečné kuchyně, na jejímž vybavení, zásobování a vedení má veliké zásluhy paní Marie Grohmannová (matka Kurta a Lothara).

V roce 1924 následovala výstavba nové transformační stanice pro zapojení na silnoproudé vedení, patřící firmě Grohmann a Co.  a dále byla dána do provozu nová elektrická svářečka.

V témže roce se vrací do Vrbna i strýc Kurta a Lothara, vrchní lesní rada Dr.Otto Grohmann, který působil ve státních rakouských službách. Pod vlivem změněných poměrů odešel do výslužby a přestěhoval se z Mürzstegu do svého domova. Bylo nutno vystavět nový obytný dům (dnešní zdravotní středisko ve Vrbně), který byl dostavěn v roce 1925. Rovněž v tom roce byl obydlen panem Kurtem Grohmannem a pan Otto Grohmann se nastěhoval do starého domu.

Aby byla alespoň z části odstraněna tehdy ve Vrbně panující bytová nouze, byly získány obytné místnosti ve starých domech, které patřili firmě a ty byly přestavěny na byty pro zaměstnance.

V roce 1926 byl v tzv. kolonii ve Vrbně postaven nový dům, který plně odpovídal požadavkům pracujících, dále byl od obce Vrbna zakoupen stavební pozemek pro novostavbu firemního domu, s nímž bylo počítáno jako s obydlím pro pana Lothara Grohmanna (dnes známá jako vila Lothara Grohmanna).

Přes stále se opakující a velmi často těžce pociťované údery, které byly způsobeny nastalou krizí v odbytu výrobků, dále přechodné omezování výroby, které dokonce vedlo až k nutnému a těžce pociťovanému propouštění dělníků, se podařilo v popřevratových pohnutých dobách podnik udržet a firemní loď dostat do klidných vod.

Vila Lothara Grohmanna Vrbno 

Vila Lothara Grohmanna 

Vila Lothara Grohmanna se nachází ve Vrbně pod Pradědem v okrese Bruntál. Vila na Jesenické 347/33 byla postavena v letech 1929-1930 a v roce 2000 prohlášena kulturní památkou. Jednopatrová zděná podsklepená stavba s podkrovím má obdélníkový půdorys a je krytá valbovou střechou se dvěma vikýři. Vstup vede do schodišťové haly se sociálním zařízením. Hala je propojena s hlavním salonem, který má východ na zahradu a dále na zimní zahradu. Na salon jsou napojeny další pokoje, které jsou vzájemně propojené. V bývalé ložnici byl výklenek obložený tmavým dřevem, připomínající dámský odpočinkový kout. V patře byly ložnice s terasou nad zimní zahradou. V mezipatře bylo sociální zařízení. Patra spojuje více ramenné dřevěné schodiště. V chodbě byly vestavěné skříně. V podkroví byl jeden obytný pokoj. Více zde.

Skoro 5000 výrobků nyní firma dodává na světový trh.  Aby se obrat udržel na dosavadní výši, bylo mimo jiné také započato s výrobou šrouboviny, která se velmi rychle rozvinula, takže již v roce 1926 mohl být vydán první katalog tohoto druhu výrobků.

Tvůrčí energií se podařilo mladému společníku panu Lotharu Grohmannovi přijít na vlastní nápad, vyrábět šroubovinu válcováním, tj. lehčím způsobem než doposud vyrábět šroubovinu řezáním závitů. Kvalita však zůstala na stejně dobré úrovni.

Dále jest nutno zmínit, že se firma zúčastnila světové výstavy v Paříži, která se konala 5. května – 31. října 1889

Za svou expozici obdržela stříbrnou medaili.

Reklama z roku 1944

Razítko na firemním dopise z roku 1929

Firma Adolf Grohmann a syn vyvážela své zboží i do Ameriky pod značkou AGSON nebo MIGNON. Napínáky na obuv jsou tomu důkazem. Znak orlice však vždy zůstal zachován.

Z jejich rozsáhlého sortimentu téměř 7500 výrobků, zahrnujících špendlíky, napínáky, kuchyňské pomůcky a věšáky, jsme vybrali několik zajímavých kousků z jejich katalogu:

4.září roku 1935 si firma Adolf Grohmann & Sohn nechala patentovat "Skládací věšák". 

Po smrti Roberta Grohmanna (zem. 26.listopadu 1907 ve Vrbně pod Pradědem) ve firmě pokračovaly další dvě rodinné generace, dokud nebyla v roce 1945 vyvlastněna českým státem. Po vyhnání jeho vnuk Lothar Grohmann znovu založil firmu Adolf Grohmann & Sohn v Bielsteinu. 

Bielstein - fotografie z roku 1912.

Lothar Grohmann založil novou firmu s názvem Adolf Grohmann a syn v Bielsteinu. Pro své podnikání si vybral prostor bývalé likérky, kterou dříve provozoval Rudolf Schneider, známý svým velkoobchodem s lihovinami a který tam podnikal až do roku 1945. Toto místo se stalo novým domovem pro Lothara Grohmanna a jeho podnikatelské ambice. Dům ve kterém podnikal je na fotografii z roku 1912, avšak stále stojí a dnes tam je sídlo jiné firmy.

1945 - 1947   NÁRODNÍ SPRÁVA

Po roce 1946 závod nesl název Továrna na kovové zboží Adolf Grohmann a syn pod národní správou Vrbno ve Slezsku. 

1947 - 1954   KOH-I-NOOR PRAHA

Turbolentní doba zapříčinila, že se podnik pod národní správou od 1.ledna 1947 začlenil do národního podniku KOH-I-NOOR, spojené kovoprůmyslové závody Praha.  Ve Vrbně se tak rozběhli stroje na výrobu přesek na opasky, spon do vlasů, ozdobných spon na střevíce, špendlíků, kovových patentků a jiných výrobků, které se vyváželi do 80 zemí světa.

Historie firmy KOH-I-NOOR sahá až do roku 1902, kdy vyráběla drobné kovové zboží. Hlavním výrobním artiklem této dílničky byl velmi módní stiskací knoflík a právě jemu děkuje firma Waldes a spol. za svůj téměř závratný vzestup. Rozkvět firmy Waldes a spol. byl přerušen německou okupací v roce 1939, v této době se továrna přejmenovala podle svého hlavního výrobku na KOH-I-NOOR. V květnu 1945 přebral správu závodu revoluční výbor, sestavený v ilegalitě, od října téhož roku byl podnik znárodněn. Během následujících dvou let byly přičleněny další znárodněné závody v pohraničí. Ke konci roku 1948 měl KOH-I-NOOR, spojené kovoprůmyslové závody, národní podnik Praha, celkem 45 výrobních závodů včetně bývalé továrny Adolf Grohmann a syn ve Vrbně pod Pradědem. Národní podnik KOH-I-NOOR byl jeden z největších poválečných výrobců strojírenského spotřebního zboží v ČSSR.

Nesmíme však spojovat dvě rozdílné firmy, jelikož stejný název nese i známá firma, která se zaměřuje na výrobu psacích potřeb. Rozdíl je ale v názvu. Koh-i-noor Hardtmuth vyrábí pastelky a psací potřeby a Koh-i-noor Praha ve Vršovicích má přízvisko Waldes, a ta se zaměřuje na výrobu lehkého kovového zboží.

1953 - 1989   LISOVNY NOVÝCH HMOT

Od 1. ledna 1953 se vrbenský závod stal samostatným podnikem Ministerstva těžkého strojírenství. 

Lisovny nových hmot Vrbno pod Pradědem (LNH) vznikly 1.1.1955 reorganizací KOH-I-NOOR Vrbno a Lisovny nových hmot Olomouc. Nově vzniklý podnik zahrnoval také závody v Leskovci nad Moravicí, Chuchelné, Mikulovicích, Lutíně a později i v Budišově.

Ředitelství podniku bylo ve Vrbně pod Pradědem a prvním ředitelem byl jmenován František Koranda. Ten zůstal na této pozici do 6.září 1959, kdy jej nahradil Ing. Jan Jeřábek z uničovských strojíren. Jeho příchodem nastává počátek velkého rozmachu výroby a rozvoje jak závodu Vrbno, tak celého podniku LNH.
Ve stejném roce  je zřízeno podnikové učňovské středisko pro prvních 40 učňů. Pro potřeby výuky se uvolnila dílna bývalé nástrojárny. 

Podnikový ředitel Jan Jeřábek (vpravo) se Zdeňkem Řehulkou (uprostřed), služební cesta do Londýna v roce 1969. 

Hromadná fotografie mladých zaměstnanců LNH Vrbno pod Pradědem před podnikovým zájezdem do Krakova a Osvětimi v roce 1961. 

PSALO SE ⬇️

Ve školním roce 1966/67 má středisko již 278 učňů. Výuka byla zaměřena pro nástrojářské profese a lisaře plastů. K dispozici byly i dva internáty. K budově od MěNV se získává v roce 1966 i budova „Stavař". Po roce 1970 byla postavena nová budova internátu.

Výstavba nového pobočného závodu v Bruntále. 

Nástrojař Jan Frídl

Výrobní linka LNH Vrbno

Vstřikovací stroj na zpracování termoplastů střední gramáže

1960 - Zakoupeno 2ks hydraulických lisů na termosety z NDR, tonáže 1000 tun, instalovaných v závodě Vrbno.

1962 - Postavena nová hala nástrojárny a k ní přilehlá administrativní budova podnikového ředitelství.

1963 - Pod n.p. LNH začleněn podnik místního hospodářství ONV Vyškovan Vyškov, s původní výrobou plastových knoflíků.

1964 - Přistavěna hala pro vstřikování termoplastů.

1966 - Vybudována hala technického rozvoje s vývojovou dílnou, zkušebnou a laboratoří.

1967 - Postavena velká hala vstřikovny TP1 s přilehlou budovou vedle nástrojárny. 

1967 - Vedení podniku rozhodlo vybudovat nový závod v Bruntále, kde již od 1. 1. 1970 byla zahájena výroba výlisků z termosetů. 

Manipulátory při výrobě přepravek

Přepravky vyrobené v LNH Vrbno pod Pradědem

V roce 1967 se slavilo 100 let od založení původního podniku.

Závod Leskovec

LNH Lutín - Antonín Moskalik, kopírovací stroj FK, výroba rukojeti telefonního přístroje, rok 1961

Telefon Tesla T65S byl v mnoha barevných odstínech. Navrhl jej přední designér a průkopník ergonomie Zdeněk Kovář.

TV Kamelie - Tesla 4210 U-2

Stráž lidu, rok vydání 1961, ročník 41

TV Kamelie - Tesla 4210 U-2

PSALO SE V NOVINÁCH ⬇️

Nová svoboda, rok 1987

S rozšířením nástrojářských kapacit ve Vrbně byl ve 2. polovině 60.let zahájen export forem do Anglie, Dánska, Rakouska, Egypta a Íráku. V průběhu 60.let byla vedením vyvinuta velká snaha v náboru kvalifikovaných nástrojářů, tvůrčích techniků, vývojářů a absolventů škol z vnitrozemí. Tento nábor zaměstnanců si vynutil rozsáhlou podnikovou a družstevní výstavbu. Závod do roku 1965 postavil ve státní výstavbě 70 nových bytů a 14 bytů formou družstevní výstavby.

V letech 1966-67 pak bylo postaveno dalších 105 bytů formou družstevní stabilizační výstavby, s pokračujícím trendem výstavby 120 bytů v následném období. Důležitým počinem bylo i zřízení závodních jeslí v r. 1963, vzniklých adaptací původního závodního klubu. 

Dle knihy Výtvarní umělci Jihomoravského kraje, rok 1985 navrhl logo, nápis a značku Lisoven nových hmot průmyslový designer Luděk Pavézka.

Lidový dům s nápisem na střeše: LNH - Závodní klub - ROH

Podnik se rovněž příkladně staral o kulturní vyžití svých zaměstnanců. Od MěNV byl podniku předán bývalý Lidový dům ve Vrbně, který byl značným nákladem renovován na Závodní klub LNH Vrbno. 

Klub sloužil zájmovým činnostem různých kroužků a souborů, dále pro různá školení, odborné semináře, celostátní Dny nové techniky a konference. 

Byly zde pořádány významné kulturní akce, plesy, zábavy, koncerty předních souborů a umělců, pravidelná divadelní představení oblastních divadel i místních ochotníků. 

Závodní klub LNH se stal pro své zaměstnance a rodinné příslušníky trvalou součástí jejich kulturního života.

Lidový dům díky iniciativě spolku Zachraňme Liďák nyní prochází obnovou. Více info zde:

https://lidovydum.com/

Lidový dům tzv. "Liďák"

Konferenční místnost  Závodního klubu LNH ve Vrbně pod Pradědem

Kytarová skupina při ZK LNH 70.léta (Pintera, Leopold Dřímal, Zdeněk Hovorka, Jaroslav Antal)

Výlisky pro kuchyňské spotřebiče

Spotřební zboží - kuchyňské potřeby

Spotřební zboží -koše, zahradnické potřeby

Výlisky pro automobilový průmysl

Výlisky pro televizory a rádia

Výlisky pro domácí spotřebiče

Stěhování segmentové brusky z nádraží do LNH Vrbno - konec 60.let

Sortiment výroby LNH se vlivem zvýšené poptávky, především v segmentu technické kooperace pro potřeby národního hospodářství, neustále zvyšoval. 


Stejně rostoucí trend byl i v oblasti spotřebního zboží a specializovaných programů pro armádní zakázky. S tím rostla i potřeba výroby forem, jež byla celostátně z hlediska kapacit zcela nepostačující. 


Na tuto situaci bylo nutno z hlediska rozšiřování výrobních kapacit od počátku 70. let reagovat. Do cílevědomé činnosti podniku krutě zasáhly důsledky počínající normalizace od roku 1970. Byl odvolán Ing. Jeřábek, spolu s dalšími vedoucími podniku a závodů. 

V 70. letech byla také realizována stavba nové administrativní budovy podnikového ředitelství, spolu se závodní jídelnou a kuchyní, která nahradila starou, již zcela nevyhovující jídelnu z doby Adolfa Grohmanna


Podniková jídelna lisoven byla v prvním patře této budovy, kde v době obědů fungovala i kantýna. Ráno od půl šesté do devíti fungovala kantýna jen v přízemí.


Vrchní brána do LNH. V přízemí šatny, druhé patro obchodní úsek a zásobování, třetí patro oddělení pro kvalitu a technologie.

Pohled na továrnu s logem podniku.

LNH n.p. Vrbno - vize a plány do budoucna ze 70.let minulého století.

Píše se rok 1974 a Československá televize – reklamní oddělení Ostrava natáčí spot o Lisovnách nových hmot ve Vrbně pod Pradědem. 🎬

📌 Záběry ukazují:

🎶 Závodní klub s dechovou hudbou Vrbenka

🏭 Výrobu plastových výrobků v lisovnách

📺 Reklamní spoty LNH vysílané v Československé televizi

Před nově jmenovaným vedením podniku a závodů v 70. letech tak stály nemalé úkoly v zajištění zvýšených požadavků na plastové díly. Pro rostoucí potřeby lisovacích a vstřikovacích forem v ČSSR bylo s podporou GŘ Prago Union Praha přijato usnesení postavit v závodě Bruntál novou nástrojárnu, s důrazem na rozšíření kapacit výroby TG forem pro přepravkový program (přesunutý ze závodu Vrbno) a požadavky armádních zakázek. Stavba byla dokončena v r. 1985. 

 

V závodě Chuchelná v 80. letech započala výstavba velké výrobní haly pro zajištění požadavků armádních zakázek. 

V roce 1987 byl v důsledku výstavby vodního díla Slezská Harta likvidován závod Leskovec.

Od roku 1976 probíhala průběžně v závodě Budišov modernizace strojního vybavení pro technologii vstřikování termosetů, kde byla pro tuto technologii vybudována nová výrobní hala.

Jeden z oblíbených a dobře prodávajících výrobků LNH Vrbno v 70.letech, byla souprava zahradního nábytku s úložným prostorem. Ta se sestávala ze stolu a dvou kusů sedačky. Samozřejmě šlo zakoupit i jednotlivě. Byly k prodeji typické barevné odstíny  jako např. bílá, oranžová, hnědá ale objevovala se i zelená či modrá.

Rozměry stolu: 

Výška 47,5cm

Hmotnost 2,64kg

Průměr 85cm

Rozměry stoličky: 

Výška 45cm

Hmotnost 1,4kg

Průměr 33cm

Velká plastová Tatra 148 patřila mezi oblíbené hračky každého chlapce v ČSSR.  Její vývoj a příprava byla právě ve Vrbně pod Pradědem, odkud legendární "tatrovky" putovaly do každého dětského pokojíčku či školních družin. Co všechno tato ikonická hračka dokázala rozpoutat ve světě dětské fantazie - pamatujete? Design těchto tatrovek navrhl František Pelikán a Pavel Škarka v roce 1970. Výroba probíhala také v závodě Chuchelná.

"Sáně KAMZÍK nejsou tradiční dřevěné sáně, ale jsou vyrobeny z plastů, určeny pro děti od 2 do 10 let (max. zatížení je 30kg). K jejich přednostem patří nízká hmotnost, dobrá kluznost, barevnost a praktický odkládací prostor pro rukavice, šálu a jiné drobnosti. Tento prostor je v přední části sedadla a je zakryt snímatelným víkem. " Takto se o novém výrobku LNH Vrbno psalo v dobovém tisku. Legendární dětské sáně KAMZÍK vznikly ve Vrbně pod Pradědem a na jejím vývoji se podílel i tehdejší zaměstnanec Alois Minařík. 

Alois Minařík (na fotogafii) vystudoval obor Navrhování  výrobků z plastických hmot. Od roku 1954, kdy dostudoval, jezdil takzvaně na zkušenou po plastikářských závodech. Než zakotvil v roce 1975 ve Vrbně pod Pradědem, působil sedmnáct let jako návrhář, designer ve Fatře v Napajedlích.

Police MONA se vyráběla v několika barevných variantách

V katalogu Magnet se prodával 1ks za 54Kčs

Lisovny nových hmot Vrbno pod Pradědem, který zahrnoval několik závodů po celé republice, byl po Plastimatu Liberec druhým československým producentem výrobků z plastických hmot. Díky vlastním designérům měly jeho produkty velmi vysokou estetickou úroveň a svým masovým rozšířením určovaly podobu všedního života socialistického Československa. Mimo jiné tento závod vyráběl košíky na ovoce či pečivo, konvičky na zalévání květin, odpadkové koše, tácy, zahradní nábytek, truhlíky na květiny, přepravky na láhve, dětské vaničky, misky, nádoby do mixérů, koše na prádlo. Dále různé druhy fólií z různých materiálů do oken automobilů, na balení výrobků potravinářských a strojírenských výrobků, na umakartové desky, plastových výrobků s kovovými zálisky, výrobky z polyuretanu nebo z lehčeného polystyrenu pro chladírenská zařízení a stavebnictví. Zůčastnilo se mnohých výstav jak v zahraničí tak i v tuzemsku např. výstavy Plastex konané v roce 1972 v Plzni.

Katalog Magnet 1984/85

Nástrojař Břetislav Rolinc rok 1988

V období 80. let byla vybudována v závodě Vyškov, mimo areál města, vstřikovna termoplastů. V průběhu 80. let se začaly výrazněji projevovat důsledky nezajišťované systematické obnovy a modernizace strojních kapacit, jak v oblasti výroby plastových dílů v lisovnách, tak i v nástrojárnách. 

Problémy narůstaly i v oblasti ekologických zátěží. Tyto jevy postihovaly většinu průmyslových podniků v tehdejší ČSSR. Za dobu existence n.p. LNH se z něho stal největší specializovaný plastikářský podnik v republice, schopný vyrábět náročné díly z plastů, vybavený uznávanými odborníky z oblasti konstrukce nástrojů a výlisků a z oblasti technologie tváření plastů. V nástrojárnách podniku vyrostli vysoce kvalifikovaní nástrojáři, jejichž dovednost byla v oboru vysoce hodnocena.

Typický koš na papír vyrobený v závodě 01, tedy ve Vrbně pod Pradědem, byl ikonou 80.let. Tento nový výrobek byl představen v roce 1982 na tuzemských výstavách. Ještě týž rok byl uveden do prodeje. Skoro v každé domácnosti byla tato novinka součástí kuchyně či kanceláří. Design navrhl Luděk Pavézka, stejně jako dětskou plastovou houpačku.

Podnik do roku 1990 dosáhl počtu zaměstnanců 3700, nástrojárny podniku produkovaly cca 600 forem ročně (včetně obnov). Produkce výrobních kapacit vzrostla z 1600 tun výlisků v roce založení podniku, na 23 000 tun v době rozpadu podniku v r. 1990.

1990 - PRIVATIZACE

Od roku 1990 docházelo postupně k reorganizaci podniku LNH Vrbno, který prošel postupným rozdělením na samostatné právní subjekty. Prvním krokem bylo osamostatnění závodu v Mikulovicích, který byl privatizován některými vedoucími pracovníky podniku a generálním ředitelem. Tento proces vedl ke vzniku nové společnosti PFT s názvem Plastform Mikulovice s.r.o.

Po neúspěšné privatizaci a zániku této firmy v roce 1998 vznikla nová společnost s názvem Plastkon Mikulovice s.r.o. Tato firma se úspěšně etablovala v oblasti spotřebního zboží z plastů a nadále prosperuje na trhu. Celý proces reorganizace umožnil jednotlivým subjektům lépe se zaměřit na své specifické obchodní činnosti a přispěl k udržení a rozvoji podnikatelské činnosti v této oblasti.

V r. 1990 došlo k rozdělení podniku ve Vrbně na dva samostatné právní subjekty. Z bývalého závodu Vrbno vznikl podnik Lisovny plastických hmot LPH Vrbno a LNH Vrbno. Následně byl vzniklý podnik LPH privatizován 9 společníky z řad bývalého vedení a s 10% podílem společnosti Gardena Ulm.

 

K 1. 11. 2001 se pak stala jediným majitelem firma Gardena GmbH, pod jejímž vedením došlo k celkové modernizaci firmy. Společnost zakládá další pobočný montážní závod v Bruntále.

 

K 1. 10. 2004 je firma přejmenovaná na Advanced Plastics s.r.o.

 

Dne 20. 12. 2006 je pak firma začleněna do koncernu Husqvarna Group, spolu se změnou názvu firmy. Dále zde pokračuje kooperační výroba plastových dílů a montáží. Zároveň je silně redukována výroba forem, což má ve svém důsledku úbytek nástrojařů a rozpad oddělení konstrukce. Firma LNH Vrbno, složená z původních podnikových útvarů (včetně útvarů TR a GO) byla privatizována přes kuponovou privatizaci a byla ve správě privatizačních fondů. Zakrátko se odkoupením u FNM Praha ocitá ve vlastnictví společnosti PFT.

 

Posléze, kdy se tato neúspěšná společnost PFT ocitá v konkurzu, stává se novým vlastníkem LNH firma Jelínek Trading Zlín, jejíž provoz pokračuje ve výrobě dílů z plastů, především kompostérů z druhotných surovin. Rovněž další bývalé závody podniku LNH pokračují ve svém původním zaměření, tj. výrobě plastových dílů a forem.

 

Po různých privatizačních eskapádách a změnách vlastníků, tak vznikly nové subjekty, které jsou ve svém oboru nadále životaschopné. Významně ovlivňují zaměstnanost ve svých regionech. Jsou to: Alfa Plastik Bruntál, Plasty a Formy Chuchelná, GM Vyškov, Linaset Budišov (s provozem Linaset Bruntál). Lutínská nástrojárna - Sigma Chema, po několika neúspěšných změnách vlastníků, v r. 2014 ukončila činnost a byla vydražena ve veřejné aukcí.