PATENT V ČSSR
První československá přepravka z Vrbna pod Pradědem
Ve Vrbně pod Pradědem, malebném městě na severovýchodě Moravy, se v 60. letech 20. století odehrál průlom, který se zapsal do historie československého průmyslu a měnil způsob, jakým se v tehdejší ČSSR přistupovalo k manipulaci a přepravě. V roce 1963, za přispění dvou vynalézavých pracovníků, pana Bogumského a Vojáčka, byla v Lisovnách nových hmot (LNH) ve Vrbně pod Pradědem vyvinuta první československá přepravka z nízkotlakého polyetylenu.
Inovace, která změnila průmysl
V období, kdy byla výroba stále vázána na materiály jako hliník, kovy nebo dřevo, představoval vývoj polyetylenové přepravky revoluční změnu. Tato přepravka, díky své univerzálnosti a vlastnostem polyetylenu, nabídla řadu výhod, které do té doby nebyly v oblasti manipulace a přepravy běžné. Polyetylén, materiál s nízkou hmotností, odolností vůči mechanickému poškození a dlouhou životností, přinesl novou éru v designu a výrobě přepravek.
Význam této inovace byl okamžitý a zcela zásadní. Přepravky vyrobené z polyetylenu nejen že vytlačily tehdy běžně používané materiály jako hliník a dřevo, ale také výrazně zjednodušily výrobní procesy. Snížila se nejen materiálová náročnost, ale i výrobní pracnost, což znamenalo nižší náklady a vyšší efektivitu. Výsledkem byla přepravka, která měla lepší parametry pro užívání a zároveň byla šetrnější k životnímu prostředí.